sodium-sulphate-3p

سولفات سدیم

در ایران صنایع عمده مصرف کننده سولفات سدیم به ترتیب صنایع پودر شوینده، صنایع شیشه سازی و صنایع کاغذ سازی (کاغذ کرافت) می باشند. لازم به ذکر است که صنایع دیگری از جمله صنایع تولید سولفور سدیم ، صنایع نظامی، صنایع نساجی و رنگرزی، داروسازی، عکاسی و خوراک دام از مصرف کنندگان این ماده معدنی در ایران می باشند که در درجه دوم اهمیت قرار دارند، میزان مصرف این صنایع در سال در مقایسه به سه صنعت دیگر قابل توجه نمی باشد. شایان ذکر است فرآیند تولید سولفات سدیم در مجتمع صنعتی پارسیان پارت پاسارگاد با استفاده از Force Circulation  و Crystallizer می باشد.

الف) صنایع پودر شوینده:

کاربردها و مصارف پودرهای شوینده و پاک کننده با سرعت زیادی توسعه می یابد، خنثی بودن سولفات سدیم در دماهای پائین و تمایل به واکنش در دماهای بالا موجب استفاده از آن به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی صنایع شوینده( پودرهای شوینده خانگی) به عنوان یکی از بهترین پاک کننده ها و حلال ها ، شده است. این ماده معدنی در ساختمان پودرهای شوینده ، علاوه بر سازنده و پرکننده ارزان قیمت ، باعث افزایش خاصیت پاک کنندگی و ازدیاد خاصیت تعلیق آن نیز می شود و بر روی خواص کلوئیدی سیستم تمیز کن نیز اثر می گذارد . امروز پودرهای شوینده فسفاتی مسائل زیست محیطی زیادی را سبب شده است در پاسخ به این مشکلات، سازندگان پودرهای شوینده، به وسیله خارج کردن تریپلی فسفات سدیم(STPP ) از فرآیند، تغییراتی را در پودر های شوینده ایجاد نمودند. و بسیاری از سازندگان از سولفات سدیم به جای آن استفاده نمودند. به طور کلی امروزه حدود یک سوم (3/1) وزن مواد پاک کننده مصرفی در ماشین های رختشوئی ، سولفات سدیم است.

ب) صنایع شیشه سازی:

بیشترین مصرف سولفات سدیم در صنایع شیشه برای تولید شیشه های جام (شیشه تخت) به روش فلوت است و در تولید سایر محصولات شیشه ای از جمله ظروف شیشه ای ، بطری های شیشه ای داروئی و طبی، شیشه های مخصوص (پیرکس ، فایبرگلاس، کالاهای شیشه ای آزمایشگاهی و خانگی ) مورد استفاده قرار می گیرد.

سولفات  سدیم در داخل کوره های ذوب شیشه به اکسید های SO3 و Na2O تجزیه شده و گازهای حاصل در داخل مذاب تولید حباب های بزرگ می نماید و ضمن اینکه حباب ها می خواهند از سطح مذاب خارج شوند، هرماه خود حباب های ریز موجود در داخل گدازه شیشه (حباب های هوا) را خارج می کنند و مانع از حضور این حباب های ریز در شیشه می شوند و بر این اساس سولفات سدیمی از کف کردن و تشکیل حباب (کف ذوب نشده سیلیس) که غالباً به صورت شناور در داخل شیشه ظاهر می گردد، به هنگام ذوب جلوگیری می نماید و کیفیت ظاهری و عملکردی شیشه را بهبود می بخشد. بعلاوه سولفات سدیم به عنوان کمک ذوب باعث افزایش سرعت ذوب سیلیس شده و در عین حال تمایل گازهای قلیایی را برای تشکیل حباب کاهش می دهد لذا از تولید سیلیس در داخل کوره جلوگیری نموده و باعث ارتقاء کیفیت شیشه های سیلیسی(High Silica ) می گردد.